Kategorie
Blog

Alergie pokarmowe – czym są i jak się je diagnozuje?

Alergia obecnie dotyka nawet 40% osób. Często ujawnia się w dzieciństwie, ale może także wystąpić u osoby dorosłej czy u seniora. Może być przypadłością dziedziczną, ale nie musi. Objawy alergii nierzadko niekorzystnie wpływają na codzienne życie wielu osób. Niektóre alergie są tak nasilone, że mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla życia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat alergii oraz jakie testy na alergie pokarmowe wykonuje się współcześnie!

  1. Czym jest alergia pokarmowa?
  2. Alergeny, które możemy znaleźć w żywności
  3. Jakie objawy alergii pokarmowej widzimy najczęściej?
  4. Jak podchodzi się do diagnostyki alergii?
  5. Testy wykorzystywane, by określić alergie pokarmowe?
gcbbdaaedccedecbbedacebdaedadcbbeafcccbcdebbaefddbac jpg

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to odbiegająca od normy reakcja organizmu na alergen, na który uczulił się organizm. Jeśli w układzie immunologicznym występuje reakcja alergiczna, zazwyczaj widać ją po zmianie stężenia przeciwciał IgE. Mierzy się to przy pomocy testów alergicznych.

Alergia to nic innego, jak choroba cywilizacyjna. Początki alergii datuje się na XX wiek. Sam termin pojawił się z kolei w 1906 roku. Nazwa alergii pochodzi z języka greckiego. Stanowi połączenie słów allos, czyli odmienny oraz ergos, czyli reakcja. Współcześnie alergia bardzo często definiowana jest jako choroba ogólnoustrojowa. Rozwija się przez nadwrażliwy układ odpornościowy, który z kolei reaguje na dany bodziec. Jak mówią naukowcy, tak naprawdę każda substancja jest w stanie wywołać u człowieka symptomy alergii.

Alergeny, które możemy znaleźć w żywności

Osób, które borykają się z podejrzeniem alergii pokarmowej, jest wiele. W samej Europie alergie pokarmowe dotykają ok. 26 mln ludzi. W tak dużej grupie nie brakuje niemowląt, dzieci, ale również dorosłych i seniorów. Jeśli chodzi o alergeny pokarmowe — lista jest bardzo długa i nieustannie rośnie. Najczęściej alergię pokarmową wywołują:

  • mleko krowie;
  • jajko kurze (głównie białko jaja kurzego, rzadziej żółtko jaja kurzego);
  • migdały;
  • orzechy ziemne, laskowe, włoskie;
  • owoce, np. brzoskwinia;
  • ryby;
  • sezam;
  • owoce morza;
  • warzywa, takie jak marchew, seler, ziemniaki;
  • mąka pszenna i żytnia;
  • soja.

Patrząc na tę długą listę alergenów pokarmowych, człowiek uświadamia sobie, jak duże ryzyko alergii istnieje u każdego z nas. By wykluczyć strach o to, warto wykonać test na alergie pokarmowe.

Jakie objawy alergii pokarmowej widzimy najczęściej?

Alergia może zaskoczyć różnorodnymi objawami. Nie wszystkie są ewidentnym tropem, iż chodzi o alergię pokarmową, dlatego niekiedy dość trudno jest się połapać i podjąć odpowiednie kroki. Najczęstsze dolegliwości to:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • mdłości;
  • zgaga;
  • zaparcia;
  • bóle brzucha;
  • wzdęcia;
  • odbijanie.

Do symptomów alergii można również zaliczyć zespół alergii jamy ustnej — cechuje się szczypaniem ust, języka, pieczeniem oraz obrzękiem warg. Wykluczenie alergii pokarmowej lub jej potwierdzenie jest bardzo ważne, ponieważ może się ona przyczyniać do występowania atopowego zapalenia skóry, zapalenia spojówek czy alergicznego nieżytu nosa.

Do najniebezpieczniejszych objawów alergii należy niezaprzeczalnie wstrząs anafilaktyczny. Jest to moment zagrażający życiu, ponieważ cechuje się osłabieniem, zawrotami głowy, chrypką, kołataniem serca, nudnościami, bólem brzucha, dusznościami, wymiotami czy kaszlem.

Jak podchodzi się do diagnostyki alergii?

Odczuwanie konkretnych dolegliwości możemy łączyć ze zjedzeniem. Jeśli tak jest, warto udać się do lekarza, aby zlecił wykonanie odpowiednich badań. Alergolog rozpoczyna diagnostykę od wywiadu — występujących objawów, stosowanej diety, przypadków alergii występujących w rodzinie. Bardzo często lekarze decydują się zlecić testy na alergie pokarmowe!

Testy wykorzystywane, by określić alergie pokarmowe

Testy na alergie pokarmowe z krwi — w tym przypadku bada się stężenie przeciwciał swoistych IgE. Testy alergiczne pokarmowe w tym wypadku mogą dotyczyć kilkudziesięciu, a nawet kilkuset alergenów. Badanie z krwi alergii pokarmowych daje zazwyczaj najlepsze efekty, gwarantuje precyzyjne wyniki.

Innym sposobem są testy skórne punktowe. Wykonuje się je w poradni alergologicznej. Badanie polega na nakłuciu miejsca na skórze, a następnie na umieszczeniu roztworu alergenu. Przeprowadza się je jednocześnie dla kilku czy kilkunastu alergenów. W tym przypadku uczulenie objawi się rumieniem.

Próba eliminacyjna to kolejna opcja. Jest dość trudna w przypadku niektórych alergenów, ponieważ polega na całkowitym wykluczeniu z diety podejrzanych produktów na ok. 2 tygodnie. Zanim objawów po rozpoczęciu diety będzie świadczył o tym, że odstawiony został alergen i nie warto wprowadzać go z powrotem do diety.

Najbardziej kontrowersyjna jest próba prowokacyjna. Wykonuje się ją w warunkach szpitalnych, a pacjent otrzymuje zwiększone dawki alergenu oraz placebo. Hospitalizacja jest konieczna, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. 

Jak widać, alergie pokarmowe zdarzają się bardzo często, a test na alergie pokarmowe jest jednym ze sposobów na ich skutecze wykrycie!