Kategorie
Zdrowie i Uroda

Okulary progresywne – czym jest cylinder oraz jak czyścić okulary?

Optyka to bardzo rozbudowana dziedzina, która wspomaga osoby chorujące na wady wzroku, jakie można wesprzeć noszeniem odpowiednich okularów. Decydując się na wizytę u okulisty lub u optyka, można spotkać się z wieloma ciekawymi hasłami, które niekiedy ciężko jest rozszyfrować. Sprawdź, czym są szkła cylindryczne, czym charakteryzują się okulary progresywne oraz poznaj zasady czyszczenia szkieł w okularach!

download
  1. Cylinder w okularach — co to?
  2. Wada wzroku a okulary progresywne
  3. Jak poprawnie czyścić okulary?

Cylinder w okularach — co to?

Cylinder w okularach to specjalny element wpływający na moc refrakcyjną soczewki. Doświadczenie pokazuje, że im większa moc, tym łatwiej jest skorygować niektóre wady wzroku. Moc sferyczna oraz oś powinny zostać rozpisane na recepcie przez lekarza specjalistę, czyli okulistę. Szkła cylindryczne są przepisywane, jeśli faktycznie jest taka potrzeba korzystania z nich. Zazwyczaj dzieje się to w sytuacji, kiedy pacjent cierpi na nieregularność rogówki. W takiej sytuacji może nie dochodzić do prawidłowego skupienia promieni świetlnych w siatkówce, co jest uciążliwe. Okulary cylindryczne skutecznie eliminują tę przypadłość, jednak przyzwyczajenie się do nich może być nieco utrudnione.

Cylinder służy do tego, by promienie świetlne zostały odpowiednio skupione w siatkówce oka. Ze szkieł cylindrycznych korzystają również osoby z astygmatyzmem. Szkła te nie tylko skupiają promienie światła, ale również następuje pełna korekcja astygmatyzmu. Leczenie astygmatyzmu przy zastosowaniu szkieł cylindrycznych jest skuteczne i bardzo proste. 

Wada wzroku a okulary progresywne

Okulary progresywne to taki typ szkieł, który pozwala na zastąpienie dwóch, a czasem nawet trzech standardowych par stosowanych do korekty wzroku. Wiele zależy od tego, że są one wyposażone w szkła gwarantujące poprawne widzenie na różne odległości. Receptę na okulary progresywne wydaje lekarz specjalista, który pracuje nad konkretną wadą wzroku razem z pacjentem. 

Jak poprawnie czyścić okulary?

Niezależnie od tego, czy dysponujemy szkłami progresywnymi, czy szkłami korygującymi astygmatyzm, czujemy się niepewnie, kiedy okulary są brudne. Warto wiedzieć, jak czyścić soczewki cylindryczne oraz soczewki progresywne. Jak czyścić okulary? Do czyszczenia szkieł warto używać miękkiej ściereczki, która się nie strzępi. Można ją zwilżyć ciepłą wodą, ale nie wrzątkiem. W razie potrzeby można też użyć bardzo delikatnego detergentu bądź mydła. Na koniec okulary należy opłukać wodą oraz osuszyć ściereczką z mikrofibry.

Artykuł powstał we współpracy z optopol.com.pl